Sanatsal yönelimli bir aileye doğan Özhan Araz çocukluğunun ilk yıllarından itibaren yaratıcı ifadenin bir çok formuyla içli dışlı oldu. Bunun yanında profesyonel yüzücü olarak erken yaşlardan başlayarak aldığı disiplin, erken yaşlarda kurduğu orkestra ile müzik hayatı ve pazar günleri aldığı profesyonel fotoğrafçılık eğitimi onu yüksek bir bedensel farkındalıkla donattı. 

Üniversite yıllarında sanatsal duyarlılığını ve bedensel disiplinini birleştirerek, bunları Modern Dans, Vals, Uluslararası Latin Dansları, Geleneksel Latin Dansları, Rock’n Roll Tango ve birçok dans türünün pratiğine aktardı. 

Özellikle Tango dansının geleneksel yapısına meydan okuyarak, her iki tarafında lider ve takipçi rollerinde son derece yetkin olduğu, toplumca kabullenilmiş cinsiyet rollerinin nötralize edildiği ve dansçıların çağdaş dans gibi farklı dans disiplinlerinden serbestçe beslendiği, daha özgür bir tango ortamının dinamiklerini araştırdı. 

Dans ve eğitim alanındaki yenilikçi tarzı ile tüm dünyada popülerlik kazandı. Uluslararası dans festival platformunda geniş kapsamlı turnelere çıkarak, performanslar, seminerler ve atölye çalışmaları sundu.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun kuruluş çalışmalarında aktif rol oynadı ve Arjantin Tango Sosyal Standart Danslar Dış İlişkiler Komitesi’nin üyesi oldu. Fakat bu oluşum onu etik açıdan rahatsız ettiği için; Dans Sanat’tır felsefesiyle kendi yoluna devam etti.

Şu anda, İstanbul’da kurmuş olduğu “Oz Dans Tiyatrosu”adlı oluşum bünyesinde, özgün hareket dilini paylaşarak, kendi geliştirdiği metodları aktararak grup içi ve bireysel dersler vermekte ve sahne projeleri üretmektedir. 

Bunun yanında tiyatro, müzik, sinema ve bir çok sanatsal ortamda çalışmalarını sürdürmekte ve uluslararası dans kariyerine solo dansçı olarak sürdürmektedir.